Garbienie się to bardzo częsta przypadłość szczególnie wśród ludzi wysokich – jakby chcąc zmieszać się z niższym tłumem garbią się, żeby wydawali się niżsi. Garbią się również ludzie, którzy są po prostu zmęczeni i chcą odciążyć kręgosłup. Jednak stałe garbienie się prowadzi do zwyrodnień i poważnych problemów z kręgosłupem. Jak sobie z tym poradzić i czy da się na stałe „wyprostować plecy”?
Spis treści
Garbienie się – klątwa XXI wieku?
Coraz więcej osób w przychodniach skarży się na bóle kręgosłupa. Już nie tylko osoby starsze, ale także dzieci i młodzież! Z czego to wynika? Według specjalistów powodem jest fakt, że pozycja pionowa nie jest dla naszego organizmu najzdrowsza, co objawia się częstymi problemami z kręgosłupem. Homo sapiens stał się dwunożny stosunkowo niedawno. Do tego w nowoczesnym świecie nasze plecy są zmuszone przyjmować obciążenia, do których nie zostały stworzone. Czy ktoś widział, żeby małpy cały dzień siedziały na niewygodnym krześle, machały łopatą albo nosiły siatki z zakupami? Pewnie gdyby to robiły, to też skarżyłyby się na bóle pleców uniemożliwiające komfortowe funkcjonowanie na co dzień. Czy wobec tego powinniśmy wszyscy przestać pracować albo zacząć znów chodzić na czterech kończynach?
Czy da się “wyprostować plecy”?
Postępujące skrzywienie pleców najskuteczniej „naprawia się” u małych dzieci, ponieważ cały czas ich organizm i kości są w fazie wzrostu. Dlatego właśnie dzieci wysyła się na zajęcia z gimnastyki korygującej wady postawy. Jednak czy w dorosłości można jeszcze wyleczyć krzywy kręgosłup i wyprostować plecy? Wszystko zależy od tego jak poważna jest powstała wada postawy. W niektórych przypadkach da się częściowo wyleczyć plecy odpowiednimi ćwiczeniami na kręgosłup, które trzeba wykonywać regularnie i które są indywidualnie dobierane przez ortopedę i fizjoterapeutę. W przypadku poważnych zwyrodnień może być konieczna operacja, na przykład przy ostrej skoliozie.
Przykładowe ćwiczenia na prosty kręgosłup
Jeżeli cierpisz na częste bóle kręgosłupa, to spróbuj wykonać poniższy zestaw ćwiczeń. Jest bardzo prosty i możesz go spokojnie wykonać w pracy, nawet kilka razy dziennie:
Skłony głowy
Wykonaj powolny skłon głowy w każdą stronę po kolei, za każdym razem poświęcając na to około pół minuty. Przy przechylaniu głowy na boki możesz przytrzymać ją głową, aby mocniej „docisnąć” mięśnie.
Skłon przy krześle
Stań szeroko na prostych nogach, dłonie oprzyj na krześle i wykonaj skłon do przodu, trzymając cały czas plecy w pozycji wyprostowanej. Wytrzymaj pół minuty, wróć do pozycji wyjściowej i powtórz.
Obracanie tułowia
Usiądź prosto na krześle, załóż nogę na nogę i wykonaj obrót tułowiem w prawo. Pilnuj, aby obracała się tylko górna część twojego ciała. Przytrzymaj tułów przez 30 sekund w tej pozycji, a następnie powtórz i obróć się w lewo.