Coraz bardziej popularnym badaniem, jest badanie dna oka, oprócz rozpoznania chorób oczu, poprzez te badanie można zdiagnozować wiele innych groźnych chorób.
Spis treści
Badanie dna oka – wskazania
Najczęstszym wskazaniem do badania jest zmniejszona ostrość widzenia lub zaburzenia w widzeniu kolorów. Nagłe pogorszenie widzenia jednego oka, widzenie czarnych punktów lub pływających paprochów czy błysków światła. Badanie dna oka wykonuje się też u pacjentów cierpiących na choroby naczyniowe zwłaszcza nadciśnienie i miażdżycę, a także u cukrzyków. Osoby po udarach mózgu oraz zaburzeniami równowagi również często kierowane są na badanie dna oka. Zaleca się profilaktyczne wykonanie tego badania osobom po 40 roku życia. Raz na dwa lata, po 50 roku życia. Raz w roku, natomiast osoby obarczone genetycznie jaskrą, powinny badać się profilaktycznie raz do roku od 35 roku życia.
Badanie dna oka – co diagnozuje?
Podczas tego badania możliwe jest zdiagnozowanie:
- chorób związanych z siatkówką;
- nowotwory oka;
- zapalenie nerwu wzrokowego;
- nadciśnienie tętnicze;
- cukrzycę;
- miażdżycę;
- anemię, białaczkę;
- zwiększone ciśnienie wewnątrz czaszki, typowe dla guza mózgu.
Dno oka – na czym polega badanie?
Przed badaniem pacjentowi podaje się do oczy krople (atropina), po których podaniu pacjent musi odczekać 15 min. Aż zaczną działać. Następnie przeprowadzane jest badanie, można je przeprowadzić na trzy sposoby.
Oftalmoskopia – czyli wziernikowanie bezpośrednie, metoda ta pozwala na zdiagnozowanie chorób plamki żółtej oraz błony naczyniowej. Badanie jest wykonywane oftalmoskopem, który oświetla źrenicę, a z drugiej strony zaopatrzony jest w okular powiększający obraz piętnastokrotnie, przez który lekarz ogląda oko.
Oftalmoskopia pośrednia – czyli wziernikowanie pośrednie, czasem wykonywane za pomocą wziernika Fisona. Okulista zakłada kask, na którego czele umieszczone jest silne światło oraz soczewki, dzięki nim obraz jest odwrócony i powiększony.
Funduskamer Non-Mydriatic – metodę tę stosuje się zazwyczaj do badań przesiewowych, ponieważ nie jest tak dokładne jak powyższe dwie metody. Polega na zrobieniu kolorowego zdjęcia, które służy do diagnozy. Badaniu tą metodą mogą być poddane osoby, których źrenica ma szerokość nie mniejszą jak 2,5 mm.
Atropina – krople powodujące rozszerzenie źrenicy
Atropina jest organicznym związkiem, który znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Często stosowana jest w postaci kropli w okulistyce. Jest to bardzo przydatny lek, ponieważ bez jego pomocy wiele badań, np. badanie dna oka nie mogłoby być wykonane prawidłowo. Dzięki swoich dużych właściwości rozkurczowych, szybko i skutecznie rozszerza źrenice. Należy być bardzo ostrożnym podczas stosowania atropiny, ponieważ substancja ta użyta w nadmiarze powoduje liczne działania niepożądane.
Badanie dna oka – cena
Cena badania dna oka nie jest zbyt wysoka, przez co badanie to jest dostępne dla każdego. Uzależniona jest od miasta oraz gabinetu, w którym jest wykonywane. Cena wynosi od 50 do 200 zł., jednak najczęściej koszt badania nie przekracza 100 zł.