Współcześni ludzie żyją w świecie, w którym wszystko miało być „na wczoraj”. Pośród smogu, spalin i dymu papierosowego mierzą się ze zgubnymi skutkami nieustającej gonitwy za lepszym jutrem. Najczęściej popadają w marazm, decydują się na łatwą, ale jałową dietę, wystrzegają wszelkich form ruchu. Zazwyczaj towarzyszy im uporczywa bezsenność bądź przesypiają całe dnie, nie potrafiąc zidentyfikować powodu ciągłego zmęczenia. Świeże soki, esencja zdrowia zamknięta w butelce, pomogą dostarczyć upragnionego zastrzyku energii i dodadzą nowych sił do działania.
Spis treści
Soki oczyszczające i ich właściwości
Dobór soku jest uzależniony od indywidualnych preferencji smakowych: ci bardziej spieszący się docenią proste mikstury jednoskładnikowe, choćby sok z rzepy, kiszonej kapusty lub swojskich pomidorów. Można też zdecydować się na prawdziwą bombę witaminową, czyli bardziej bogate koktajle. Prym wiodą zielone warzywa liściaste, źródło niezliczonych antyoksydantów, zwłaszcza jarmuż i szpinak uznaje się za gotowy przepis na wieczną młodość. W sezonie jesienno-zimowym warto urozmaicić soki dodatkiem marchwi oraz imbiru. Owe składniki nie tylko przyjemnie rozgrzeją w chłodne wieczory, ale także wspomogą naturalną barierę ochronną organizmu. Równie chętnie wykorzystywany jest burak, który stymuluje proces odbudowy czerwonych krwinek, co sprawia, że z każdym łykiem do ciała powracają siła i życie. Niekwestionowana zaleta detoksu wiąże się z nieskończoną liczbą wariacji, stąd też na tej diecie nie sposób się nudzić – każda mieszanka obiecuje nowe doznania dla kubków smakowych i zaskakujące korzyści dla zdrowia.
Terapia sokami – jak długo stosować?
Wbrew obiegowej opinii post sokowy nie wiąże się z wielotygodniowym umartwianiem. Standardowe normy zakładają przedział czasowy od minimum 3, a na 5 dobach kończąc. Ilość soków spożywanych w ciągu dnia dostosowuje się do własnych potrzeb – należy je wypijać co dwie lub trzy godziny. Do diety da się podejść ponownie po niedługiej przerwie, pamiętając jednak o uważnej obserwacji organizmu. W trakcie kuracji rozsądniej jest odpuścić sobie nadmierny wysiłek fizyczny oraz, w miarę możliwości, ograniczyć wpływ czynników stresogennych, a także nie zapominać o przyjmowaniu wody. Jeśli ból głowy lub słabość nie ustępują, konieczna może być ingerencja lekarska.
W omawianej diecie, prócz korzyści zdrowotnych, kluczowy wydaje się również aspekt przestoju i refleksji nad obecną metodą żywienia. Detoks nie musi równać się radykalnym zmianom, ale może wiązać z odstawieniem używek, znacznym ograniczeniem cukru albo produktów wysoko przetworzonych. Dla wielu osób, zachęconych uzyskanymi rezultatami, jest to pierwszy krok do celebracji życia zgodnie z ideą slow life.
Zadziwiające efekty diety sokowej
Na kurację sokami oczyszczającymi składa się szereg zalet. Soki zapewniają organizmowi odpowiedni poziom nawodnienia, dzięki czemu cera zyskuje na elastyczności, a dodatek beta karotenu zapewnia jej zdrowy koloryt. Obecność minerałów takich jak wapń pozytywnie wpływa na wzmocnienie paznokci, włosy i oczy nabierają blasku. Soki ze względu na dużą zawartość błonnika usprawniają także procesy metaboliczne, wspomagając przy tym utratę wagi.
Odpowiednio odżywiony organizm to przede wszystkim organizm działający sprawnie i efektywnie: poprawia się koncentracja, zaś brak dodatkowych cukrów ułatwia zasypianie zgodnie z ustalonym rytmem dobowym. Z koktajlami przyjmowana jest mnogość witamin, zachowanie ich prawidłowego poziomu wykazuje działanie polepszające nastrój. Zamiast suplementów, których działanie prozdrowotne bywa dyskusyjne, lepiej postawić na dobrze znane i naturalne rozwiązania. Do ich przygotowania wystarczą produkty, jakie przeciętny Polak znajdzie w swoim domu.
Przepisy na smaczne i zdrowe soki
Nawet na diecie sokowej warto zdecydować się na różnorodność: pożywniejsze smoothie wypijać na przemian z bardziej lekkimi napojami. W przypadku każdego przedstawionego soku procedura przygotowania jest taka sama. Składniki wpierw należy pokroić na drobne cząstki, po czym posłużyć się blenderem, wyciskarką lub sokowirówką. Z zielonych soków z pewnością sprawdzi się klasyk: smakowita mieszanka, do której stworzenia potrzebne będą 4 listki jarmużu, 1 kawałek ananasa, 1 małe jabłko oraz 2 cząstki selera. Na letnie upały pomoże także kompozycja składająca się z 2 obranych grejpfrutów, 2 listków mięty i niewielkiego dodatku imbiru: oprócz właściwości odświeżających mikstura ta zachwyca oryginalną barwą.
Dla spragnionych większego odżywienia idealnym miksem stanie się następujący przepis: 1 duży burak liściowy, 2 marchewki średniej wielkości, 1 małe jabłko i 1 obrana cytryna. Po takiej dawce wzmocnienia żadne przeziębienie nie będzie dłużej straszne. Obecnie istnieje również możliwość zakupienia gotowych soków ze sklepu.