Osoby starsze i aktywnie uprawiające sport, powinny skupić szczególną uwagę na dbanie o odpowiednią kondycję chrząstek i kości. Stawy to ruchome połączenia naszych kości, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i lokomocji naszego ciała. Powierzchnie stawowe kości pokrywa szklista chrząstka, która jest odporna na ścieranie i tarcie. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn dochodzi do jej uszkodzenia. Ból stawów występuje na skutek nieprawidłowości w stawie i okolicznych strukturach. Nie należy go bagatelizować, ponieważ może od doprowadzić do poważnych chorób, a nawet do kalectwa. Co oznacza ból w stawie i czy da się go wyleczyć odpowiednią dietą, zanim będzie za późno?
Co najczęściej dolega naszym stawom?
Zwyrodnienia stawów najczęściej są skutkiem urazów mechanicznych, nadmiernego obciążenia oraz nieprawidłowości w budowie. Powstające zmiany są przyczyną ogromnego bólu, który skutkuje problemami z prawidłowym poruszaniem się. Wśród bólów stawów wyróżnia się ból zapalny i niezapalny. Ten pierwszy charakteryzuje się ciepłotą, opuchlizną i zaczerwienieniem, natomiast niezapalny ma cechy wyłącznie bólowe. Ból stawów ma wiele przyczyn, jednak najczęściej jest to związane z genetyką lub chorobami immunologicznymi. Najczęściej występującymi problemami stawów są:
- zapalenie stawu łokciowego, którego budowa jest bardzo skomplikowana. Bardzo często tego typu ból spowodowany jest powtarzalnością jednego ruchu. Najczęściej występuje u sportowców, jednak dotyka również określone profesje, takie jak stomatolog, masażysta, czy stolarz.
- Ból stawu biodrowego, który najczęściej jest spowodowany przeciążeniem lub zwyrodnieniem, niosącym za sobą poważne konsekwencje. Częstym objawem przy tego typu bólu jest odczucie sztywności i problemy z chodzeniem.
- Zapalenie stawów kolanowych zazwyczaj powstaje przez przeciążenie, wskutek dźwigania ciężarów, pracy w niewygodnej pozycji i niepoprawnych treningów.
Co oznacza ból w stawie?
Ból w stawie sygnalizuje nam, że powinniśmy zmienić tryb życia i wprowadzić w nie szereg zmian. Na problemy ze stawami szczególnie narażone są osoby z otyłością i nadwagą, które dużo czasu spędzają w jednej pozycji. Ich stawy nie są przystosowane do takiego obciążenia, dlatego zaczynają się komplikacje. Zdarza się, że ból stawów mija samoistnie. Wtedy nie musimy się martwić. Problem zaczyna się w momencie, gdy ból jest nawracający i powoduje uciążliwy dyskomfort oraz kłopoty z poruszaniem się. Często ból stawów ma charakter jednostawowy, czyli dotyka jednego stawu lub wielostawowy, który odnosi się do kilku stawów i wędruje pomiędzy nimi. Jest to tak zwane wędrujące zapalenie stawów.
Dbanie o stawy poprzez dietę
Aby utrzymać stawy w dobrej kondycji, warto w swojej diecie zadbać o uzupełnianie witaminy D, która wspiera wchłanianie i wykorzystanie fosforu oraz wapnia, znajdujących się w naszych kościach i stawach. W produktach powinno zwracać się uwagę na wysoką zawartość wapnia i białka. Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, który zapewnia odpowiedni poślizg między chrząstką i kością. Warto jeść ryby takie jak łosoś, śledź, makrela, czy sardynki, ponieważ zawierają dużą ilość kwasu tłuszczowego Omega-3, który zmniejsza dolegliwości bólowe i łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Niedobór wymienionych substancji można uzupełniać także poprzez odpowiednią suplementację. Dzięki uzupełnianiu tych składników będziemy mieć pewność, że nasze stawy zachowają dobrą kondycję, wytrzymałość i sprawność. Regularne stosowanie suplementacji i zdrowa dieta to pierwszy krok w kierunku przywrócenia prawidłowej ruchomości stawów.