Przeziebienie dotyka nas praktycznie co sezon w okresie zimowym. Bakterie mają wtedy ułatwione zadanie. Jesteśmy wtedy bowiem osłabieni, ospali, bardziej podatni na wszelkie infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Przeziebienie potrafi pokrzyżować nam szyki, a w dzisiejszych czasach mało kto może sobie na to pozwolić, mamy dużo wszelkich zobowiązań, I nie możemy sobie pozwolić na chwilę słabości. O to przygotowane wskazówki w walce z wszelkimi popularnymi infekcjami.
Spis treści
Odczuwam ból podczas przełykania
Chyba każdy choć raz w życiu zetknął się z mocnym bólem, który pojawiał się przy przełykaniu. Gardło często w ten sposób sygnalizuje, że dzieje się z nim coś niedobrego. Warto więc wiedzieć, jakie infekcje może to oznaczać i, co zrobić, aby ból ustąpił. Ból gardła przy przełykaniu zazwyczaj jest objawem infekcji toczącej się w obrębie gardła albo zapalenia błony śluzowej, co może być następstwem reakcji czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jeśli jest to zwykła infekcja, ból z reguły mija po kilku dniach od rozpoczęcia leczenia, albo nawet samoistnie. Gorzej jest w przypadku pozostałych schorzeń. Niemniej jednak warto sięgnąć po olej z zielonej kawy, który dodawać można do potraw lub pić go bezpośrednio na łyżce. Z całą pewnością załagodzi on ból oraz wyciszy stan zapalny, dzięki czemu gardło wróci do normy.
Sposoby na czerwone gardło
Czerwone gardło może być objawem toczących się infekcji. Bardzo często towarzyszy po prostu zapaleniu gardła lub poważniejszej chorobie, jaką jest na przykład angina, której pierwszym objawem jest właśnie zaczerwienienie gardła oraz biały nalot na migdałkach. Aby pozbyć się dolegliwości bólowych, z całą pewnością należy płukać gardło mieszanką wody i soli, co pozwala je odkazić i pozbyć się bakterii. Doskonałym sposobem jest także picie oleju z zielonej kawy, który delikatnie nawilża gardło i sprawia, że jest ono mniej zdarte. Dodatkowo warto postawić na naturalne sposoby, takie jak picie ciepłej wody z miodem lub gorącego mleka z masłem. Ważna jest jednak systematyczność.
Jak poradzić sobie z anginą w domu?
Angina zawsze charakteryzuje się zaczerwieniem gardła, obrzękiem i przede wszystkim bólem. Warto działać jak najszybciej, ponieważ w początkowym stadium można ją wyleczyć domowymi sposobami. Aby poprawić swój stan, doskonałym pomysłem jest wykonywanie ziołowych inhalacji. Użyć można gotowych olejków eterycznych lub przygotować je samemu na przykład ze świeżej szałwii oraz mięty. Bardzo ważne są także płukanki, ponieważ działają one bezpośrednio na chorobowo dotknięte gardło. Idealnym pomysłem jest więc płukanie gardła roztworem wody z solą. Dzięki temu można je załagodzić. Ważne jest także picie ciepłych napojów, ponieważ ciepłe płyny pomagają zmniejszyć opuchliznę i rozluźnić nieco gardło. W tym przypadku doskonale sprawdzi się ciepłe mleko z miodem, które działa jak naturalny probiotyk. Warto dodać do niego także masło, aby nadać mu właściwości nawilżających. Można pić także ciepłą wodę z imbirem oraz sokiem z cytryny.