Gastroskopia jest badaniem, które może nam zostać zlecone w momencie, kiedy będziemy się skarżyć na rożnego rodzaju dolegliwości układu pokarmowego. Z tym, że to badanie głównie koncentruje się na jego początkowym odcinku. Poprzez gastroskopię możemy więc sprawdzić stan przełyku, a także żołądka. Badanie nie jest uznawane za najprzyjemniejsze ze względu na fakt, że układ pokarmowy jest badany poprzez wprowadzenie do przełyku specjalnego przewodu.
Spis treści
Na czym polega gastroskopia?
Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Specjalny przewód zostaje wprowadzony przez gardło i przełyk, aż do żołądka. Jest on wyposażony w rejestrator, dzięki któremu można na ekranie obserwować wnętrze układu pokarmowego. To jednak nie wszystko. Gastroskopia umożliwia także pobranie fragmentu błony śluzowej do dalszej diagnostyki. W efekcie, badanie może być podstawą do późniejszego usuwania polipów z układu pokarmowego lub też do zlokalizowania i zatamowania krwawienia wewnętrznego.
Kiedy należy zrobić gastroskopię?
Gastroskopię wykonuje się zawsze wtedy, kiedy pojawiają się różnego rodzaju niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego. Możemy więc zacząć odczuwać ból żołądka oraz ucisk w nadbrzuszu. Niepokojące są też przewlekle występujące problemy z trawieniem: odbijanie, uczucie pełności, wzdęcia, biegunka. Problematyczny jest też refluks lub nieprzyjemna, często pojawiająca się zgaga. Gastroskopię może nam też zalecić lekarz w momencie, kiedy leczymy się na inne, przewlekłe schorzenia- takie, które wymagają stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które negatywnie oddziałują na układ pokarmowy. Konieczność wykonania badania może też pojawić się po analizie bieżących badań okresowych pacjenta, jeśli niektóre parametry okażą się nie być w normie.
Czy gastroskopia boli?
Gastroskopia jest badaniem ważnym i skutecznym- niestety dość nieprzyjemnym. Dlatego też pacjenci, którzy mają mieć wykonywaną taką diagnostykę zastanawiają się, czy wiąże się też ona z bólem. Jak się okazuje, zabieg nie jest bolesny, ale ze względu na dyskomfort, jaki można odczuwać oraz ewentualne odruchy wymiotne- pacjenci są znieczulani miejscowo. Jest to znieczulenie podobne do tego, jakie na przykład stosuje się u dentysty. W szczególnych przypadkach może zostać zastosowane znieczulenie ogólne, które może pojawić się także w momencie koniecznej diagnostyki bardzo małych dzieci.
Co można jeść po gastroskopii?
Bezpośrednio po wykonaniu badania za pewne lekarz od razu poinformuje nas o zaleceniach na najbliższy czas zaraz po zabiegu. Najczęściej trzeba odczekać minimum godzinę po badaniu, aby móc coś wypić i coś zjeść. W szczególnym przypadku- kiedy podczas badania pobierano wycinki- trzeba też czas wydłużyć do minimum dwóch godzin. Po upływie tego czasu można zjeść coś lekkiego, pokarm nie powinien mieć jednak zbyt wysokiej temperatury. Najlepsze będą zimne i letnie posiłki. Zaraz po badaniu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort w obrębie układu pokarmowego, który powinien jednak dość szybko minąć.