Rozciąganie to aktywność fizyczna, którą powinno się uwzględniać w rozkładzie dnia, nawet wówczas, gdy nie towarzyszy jej szerszy trening. Ma ono nieoceniony wpływ na ogólną sprawność organizmu. Ćwiczenia tego typu pomagają wzmocnić kręgosłup, co jest szczególnie ważne dla osób, wykonujących pracę siedzącą. Przed rozpoczęciem regularnego rozciągania, warto jednak wiedzieć, jak je przeprowadzać, aby uniknąć niebezpiecznych błędów. Oto najważniejsze informacje.
Spis treści
Jakie ćwiczenia rozciągające warto wykonywać?
Najbardziej popularnym ćwiczeniem rozciągającym jest tak zwany słonik. Aby go wykonać, należy stanąć w lekkim rozkroku, po czym powoli, stopniowo pochylać się w przód, starając się dotknąć dłońmi czubków stóp. Aktywność tę należy powtórzyć 4-5 razy. Pozycją wyjściową do kolejnego ćwiczenia jest siad w rozkroku. Polega ono na wykonywaniu skłonów kolejno do nogi lewej, do środka, oraz do nogi prawej. Podobnym ćwiczeniem, które również warto włączyć do swojego treningu, jest pochylanie tułowia do przodu w pozycji siadu z wyprostowanymi, ale złączonymi nogami.
Rozciąganie – przed czy po treningu?
Istnieją dwie szkoły. Pierwsza grupa trenerów zaleca wykonywanie ćwiczeń rozciągających przed treningiem, ale po rozgrzewce. Druga grupa skłania się natomiast ku tezie, że lepszym rozwiązaniem jest streching dopiero po zakończeniu całej sesji ćwiczeń. Zwolennicy pierwszej teorii wskazują na względy profilaktyczne. Rozciągnięcie mięśni krótko po rozgrzaniu organizmu powinno zapobiegać wszelkim urazom czy kontuzjom. Wpływa na to zwiększony zakres elastyczności mięśni oraz stawów. To ta druga teoria znajduje jednak poklask wśród większej grupy profesjonalistów. Są oni zdania, że ćwiczenia rozciągające po skończonym treningu pozwalają rozluźnić się mięśniom, które w wyniku fizycznego wysiłku są spięte. Na tym nie kończy się jednak lista zalet tego rozwiązania. Streching wykonany w tym momencie zmniejsza ponadto ryzyko pojawienia się zakwasów kolejnego dnia, dobroczynnie wpływa na pracę układu krążenia, a także przyspiesza tempo regeneracji organizmu. Oba wspomniane tu obozy zgadzają się natomiast co do jednego: rozciąganie jest integralną częścią treningu i musi być w nim uwzględnione. Absolutnie nie należy więc zapominać o tej aktywności, bez względu na to, która opcja bardziej do nas przemawia.
Czym jest rozciąganie dynamiczne?
Większość ćwiczeń rozciągających, które znamy, jest statyczna. Wykonywana w wolnym tempie, zazwyczaj kojarzona z wyciszeniem i uspokojeniem organizmu. Istnieje jednak także alternatywny pomysł na streching, który nie ma z tymi założeniami nic wspólnego. Mowa właśnie o rozciąganiu dynamicznym. Takie ćwiczenia odbywają się w ruchu. Z powodzeniem można je potraktować jako spójny element rozgrzewki. Do tej grupy zaliczamy wszelkie wymachy nóg oraz ramion, a także zdecydowane wykroki. W przypadku każdego z ćwiczeń wykonujemy kilka serii powtórzeń, zaczynając od tych spokojniejszych, a kończąc na tych, angażujących największe partie mięśni. To doskonały pomysł na pobudzenie organizmu przed bieganiem czy jazdą na rolkach.